Anasayfa » Genel » Müşterilerin Dikkatini Çekme Yöntemi
Genel

Müşterilerin Dikkatini Çekme Yöntemi

Ürün veya hizmetlerinizle alakalı web sitenizde içerikler paylaşıyorsunuz, sosyal medya’da postlar paylaşıyorsunuz, müşterilerinize mail ya da SMS’ler gönderiyorsunuz. Fakat tüm bu paylaşım ve gönderimler yeterince okunmuyor ve beklediğiniz oranda fayda sağlamıyor mu?

O halde herkesin dikkatini çekebilmek ve bir anlık olsun durup içeriğinizi okumalarını sağlamak için izleyebileceğiniz yöntemi sizlerle paylaşıyorum.

İçeriğinizde sunduğunuz mesajın başlığı çok kısa olmalı ve bu başlık konuyla alakalı herhangi bir başlık olmamalı.

Eğer mail gönderiyorsanız mail başlığı kişiye özel hitap eden bir mesaj başlığı şeklinde olmalı ve merak uyandırmalı.

Sanki o maili sadece o kişiye göndermişsiniz ve ona kişisel olarak bir şeyler söylüyormuşcasına bir başlık olmalı.

Örneğin;

Eğer bir reklam uzmanıysanız ve Google Facebook gibi platformlarda markalar için reklam hizmeti veren biriyseniz bu konuda da müşterilerinizin reklamlarını yönetmek onlara bu reklam hizmetini vermek üzere ikna edici mailler göndermek istiyorsanız bu mailin başlığı örnek olarak şu şekilde olabilir.

“Birazdan Seni Herkes Görecek”

Bu mail başlığı kişiye özel gönderilmiş bir mail vurgusu olmasının yanı sıra kişinin ilgisini çekip “ne demek istiyor acaba?” şeklinde bir merak uyandırarak mailin içerisinde girmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda başlık, içerikten ve verdiğiniz hizmetten bağımsız ve alakasız bir başlık da değil. Çünkü mail içerisinde bu başlığa uygun bir açıklama da yazacaksınız. Örneğin; “Birazdan reklam teklifimi kabul ederek benimle iletişime geçtiğinizde sizin için reklam çalışmalarınızı başlatacağım ve Google üzerinde herkes sizin ürün ve hizmetlerinizi görecek, sizden haberdar olacak. Markanız, insanlardan uzakta ve internetin ıssız köşelerinde kalmasın.” şeklinde bir mail içeriği bu mailin başlığına da uyum sağlayacaktır.

Mail yerine örneğin Facebook üzerinde reklam veriyorsanız ya da web sitenizde ürün ve hizmetinizi yayınlıyorsanız veya sms olarak insanlara ulaşıyorsanız başlığınız dikkat çekici belirli bir süreyi veya dikkat çekici belirli bir ücreti içermelidir. Bunun hemen yanında bu ücret veya süre sonrasında müşterinin elde edeceği sonuç içermelidir. Dikkat edin “sonuç” diyorum yani sizin sunacağınız ürün ya da hizmet değil müşterinin elde edeceği sonuç. En sonunda da bu sonuç ile hangi problemden kurtulacak veya nasıl bir düzeye, prestije, mutluluğa (ya da herhangi bir nihai varlığa) ulaşacak bunu içermelidir. Kısaca başlık cümlesi şu şekilde olmalıdır:

“Süre veya Bütçe + Elde Edilecek Sonuç + Çözülen Sorun ya da Nihai bir Varlık”

İşte başlık cümlesinin yapısı bu şekilde olduğu sürece mesajınızın içeriği okunacaktır. Bu başlık türüne örnek vermek gerekirse eğer sattığınız ürün ya da hizmetin dershane olduğunuzu düşünerek KPSS eğitimi verdiğinizi farz edelim.

“2 Ay İçinde Kpss 80 Puan Garantisiyle Memurluk Görevine Başla”

ya da

“500 liraya Kpss’de 80 Puanı Garantileyerek Memurluk Görevine Başla”

Bu başlıkta önce belirli bir süre ya da bütçe, ardından bu süre ya da bütçe ile elde edilebilecek bir sonuç ve bu sonuç ile nihai bir varlık cümle yapısı uygulanmıştır. Bu başlıkla gönderilen mesaj aşağıdaki başlıkla gönderilen mesaja kıyasla %80 oranında mesaj içeriğini okumaya devam eden kişi sayısını artıracaktır.

Okunmayacak başlıklar: “Kpss Eğitimi Şimdi Sadece 500 Lira” – “KPSS Eğitimi Kısa Süreliğine %50 indirimli, Kaçırma”

Bu klasik mesaj başlıklarına kıyasla yukarıdaki denkleme uygun kurduğunuz başlığa sahip mesajlarınızdaki geri dönüşü fark edebilirsiniz.

Mustafa Coşkun

Dijital pazarlama uzmanı, eğitmeni ve bir internet girişimcisi.