Anasayfa » Dijital Dünya » Yazılar » Web Sitenize Canlı Destek Ekleyin
Dijital Dünya

Web Sitenize Canlı Destek Ekleyin

Web sitenizin sağ alt kısmına küçük bir canlı destek bölümü eklemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Ne işe yarayacak zaten iletişim sayfası var diye düşünüyor olabilirsiniz.
Ancak empati yapın ve kendinizi müşteri yerine koyun. Bir web sitesine girdiğinizde aklınıza o an gelen basit bir soru var ve sormak istiyorsunuz. İletişim sayfasına tıklayıp açılan sayfadaki mail adresini yazarak mail atmak ve bir ara cevabın geleceğini düşünerek beklemek?

Ya da telefon numarasını çevirerek karşınıza çıkacak olan insanla iletişime geçmeye çalışmak.

Bunlar çoğu zaman müşterinin kafasında soru işaretiyle sitenizden geri ayrılmasını sağlar. Ancak sağ alt köşede bulunan küçük bir “Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?”  bölümü sizin çevrim içi olduğunuzu gösterir ve size yazdıklarında hemen cevap geleceğini bilirler.

Bu çok kolay işlemle size tüm sorularını sorup sizinle iletişim kurmaktan çekinmeyeceklerdir. İşte bu durumda sizden satın alma durumu düşük olan biri için sizinle iletişime geçtikten sonrasında tüm sorularını cevaplamanız ve ona fayda sağlayabileceğinizi özel olarak göstermiş olmanız sizden satın almasını %80 oranında sağlayacaktır.

Eğer canlı destek bölümü olmasaydı o kişi satın almak yerine sitenizden ayrılıp gidecekti.

Peki canlı desteği nasıl ekleyebilirim?

Birçok hazır canlı destek yazılımından faydalanabilirsiniz. Örneğin “tawk.to” – “zendesk” ya da “jivo chat”

Bunları ücretsiz olarak kurabilirsiniz. Örneğin jivo chat’in ücretsiz versiyonu için kaydoldunuz. Size verilecek olan kodu web sitenizin header.php dosyasında bulunan head etiketi içerisine yerleştirebilirsiniz. Ardından telefonunuza jivo chat uygulamasını indirin ve aynı hesapla telefonunuzdan giriş yapın. Web sitenizden size yazan kişi anlık olarak telefonunuza mesaj bildirimi şeklinde gelecektir. Telefonunuzdaki uygulama üzerinden cevaplayabileceksiniz.

Ücretli sürümünü satın almanız dahilinde ise birçok fonksiyonu aktif hale geliyor. Örneğin bunlardan biri; sitenize biri girdiğinde hemen sağ alt köşedeki buton küçük bir pencere olarak açılıyor ve “Size nasıl yardımcı olabilirim?” şeklinde kişiye mesaj gönderiyor. Bu durum ise sitenizi ziyaret eden kullanıcının size bir şekilde mesaj atmasını sağlamış oluyor.

Web siteniz için etkili bir özellik olacaktır.