Anasayfa » Dijital Dünya » Yazılar » Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?
Dijital Dünya İş Dünyası Online İşler

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya uzmanı kavramını her geçen gün daha sık duyar gibiyiz. Bir sosyal medya uzmanı, firmaların, markaların sosyal medya sayfalarını yönetir. O markaya ve o markanın hedef kitlesine yönelik içerikler hazırlar ve paylaşır. Takipçi kitlesiyle etkileşime girer. Kampanyalar düzenler. Sosyal medya üzerinde o firmanın ve markanın reklamlarını verir ve reklam çalışmalarını yürütür. Sosyal medya üzerinden müşteri soruları ve şikayetleriyle ilgilenir.

Kısaca markanın internet dünyasındaki yüzüdür “Sosyal Medya Uzmanı”

Sosyal Medya Uzmanları Nerede Çalışır?

Sosyal medya uzmanları birçok yerde çalışabilmektedir. Bunların en başında dijital ajanslar ve reklam ajansları gelmektedir. Bunların dışında PR (Halkla İlişkiler) Ajansları, Danışmanlık şirketleri, Medya kuruluşları gibi yerlerde istihdam edilirler. Sadece bununla da sınırlı olmamakla birlikte sayfası yönetilecek olan firma kendi içinde de sosyal medya uzmanı istihdam etmektedir. Örneğin bir sosyal medya uzmanı olarak bir eğitim merkezinde/ kolejde çalışıyor olabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı sadece bir yerde mi çalışır?

Hayır, sosyal medya uzmanı hiçbir yere bağımlı olmadan kendi işini de yapabilen kişidir. Yani Freelance (serbest zamanlı olarak) markalara hizmet ve danışmanlık verebilen kişidir.

Bunun için evde bilgisayarınız başında bir sosyal medya danışmanı olarak çalışıyor olabilirsiniz. Düzenli olarak müşterilerinizin sosyal medya sayfalarını yöneterek kazanç sağlıyor olabilirsiniz.

Nasıl Sosyal Medya Danışmanı Olunur?

Sosyal medya danışmanlığı ya da uzmanlığı gibi isimlerle bir üniversite bölümü ülkemizde bulunmamaktadır. Bunun için kaliteli ve sertifikalı kurslar alabilirsiniz, sosyal medya (Facebook, Twitter, İnstagram, YouTube, Google Plus) gibi mecralarda nasıl doğru bir şekilde marka sayfası oluşturulur, nasıl ayarları yapılır buradan öğrenmeye başlayabilirsiniz. İçerik üretimi nasıl yapılır, nerelerden içerik üretebilirim, içerikleri doğru şekilde nasıl paylaşabilirim, nasıl takipçi artırabilirim, etkileşim kurabilirim, nasıl az bütçeyle yüksek performanslı reklamlar verebilirim gibi konularda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ardından kendi sosyal medya sayfanızı kurabilir ya da kısa süreliğine “referans amaçlı” ücretsiz sosyal medya sayfaları yönetebilirsiniz, küçük markaların. Bu hem kaliteli ajanslarda iyi imkanlarda iş bulabilmenizi sağlayabileceği gibi bireysel olarak kendi markanızla kendi müşterilerinizi de elde etmenizi sağlar.

 

Eğer profesyonel bir sosyal medya uzmanı olmak istiyorsanız, tamamen sıfırdan başlayarak profesyonel düzeye kadar işlenmiş olan ve en sonunda da nasıl işe girebileceğiniz, nerelerden nasıl iş bulabileceğiniz veya kendi işinizi nerelerden yapacağınıza, kendi müşterilerinizi nasıl elde edip kazanç sağlayabileceğinize kadar işlenmiş olan Sertifikalı Online Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize katılabilirsiniz.

Eğitim Sayfamıza Buraya Tıklayarak Gidebilirsiniz