Anasayfa » Başarı ve Gelişim » Yazılar » Risk Alma Yeteneği Nasıl Geliştirilir?
Başarı ve Gelişim Girişimcilik

Risk Alma Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

Risk alma konusunda insan doğası gereği kaçınmaktadır. Ancak bir girişimci için veya iş dünyasında olan herhangi biri için risk olmazsa olmaz durumundadır. Aslında bunu sadece iş dünyası olarak kıyaslamamak gerek. Eğitim hayatında, sosyal hayatta ve birçok yerde risk almak gerekli bir durum halindedir.

Peki nasıl gerekli, risk almazsak ne olur? Hemen kısaca bir düşünelim. Hayatında en ufak bir şekilde hiç risk almayan bir insan düşünün. Her şeyden kaçınan bir insan. Sizce nasıl olurdu?

Tahmin etmek zor değil, hep aynı şeyleri yapan, kabuğunun içinde saklanan, çekimser, küçük başarılardan bile oldukça uzak bir insan olurdu. Böyle biri için ona bir kez verilmiş olan bu hayatı hiç kullanmadan, jelatinleriyle birlikte öylece kenara atarak boşa harcadığını söyleyebiliriz.

Şimdi de risk almaktan korkmayan bir insan düşünün demeyeceğim tabii ki. Çünkü risk almaktan korkmayan “insan” yoktur. İnsan doğası gereği duygulara sahiptir ve onu insan yapan da bu sahip olduğu duygulardır. Ancak korkuya rağmen risk alan, konfor alanını terk eden ve bu korku gibi duyguları kendi avantajına kullanan bir insan düşünün diyebilirim. Bu insanın hayatı nasıl olurdu? Sürekli yeni şeyler deneyen, önüne çıkan fırsatları değerlendiren, başarısızlıklarının yanında şu ana kadar elde ettiği onlarca başarı olan, hayatı tam manasıyla yaşamaya çalışan, kurduğu hayalleri gerçeğe dönüştürmesi kolay olan bir insan olurdu.

Peki nasıl korkuya rağmen risk alabiliriz?

Risk körü körüne alınmaz, tabii ki öncelikle araştırmalı ve olayı baştan sona analiz etmelisiniz. Bu demek değil ki yolun başından sonuna kadar önünüze çıkacak tüm engelleri görüp yola çıkmadan onları çözmeye çalışın. Böyle bir şey yapamazsınız. Çünkü hiçbir zaman tüm engelleri baştan çözüp o yolu kusursuz hale getiremezsiniz. Getirdiğinizi düşünseniz de o yolda ilerlerken hesaba katmadıüınız birçok engelle karşılaşacaksınız. Bunlara kervanı yolda düzmek deyip geçiyorum.

O konuda başarı elde etmek istiyor ve tüm araştırmaları yapıp kendimizi de bu yola hazırlamışsak, söyleyebileceğim tek şey harekete geçmeniz. Yüksek bir atlama parkurundan denize atlamak gibi düşünün. Eğer düşünmeden hızlıca atlamazsanız her beklediğiniz dakika o yükseklik gözünüzde büyüyecek ve sizi tutan engel güçlenecektir, atlayamaz hale geleceksiniz. Korkuyu yenmenin en iyi yolu hızla hereket etmektir.

Duyduğunuz korkuları ve olumsuz duyguları da avantajınıza çevirin. Korku ve endişe risk aldığınız konuda sizi başarıya ulaştırmak üzere arkanızdan itekleyen ateşleyici bir güçtür. Korku ve endişelerinize teşekkür etmelisiniz. Çünkü onlar olmasa risk aldığınız hiçbir konuda başarı elde edemezsiniz. Belli bir riski, sorumluluğu üstlendiğimizde hissettiğimiz olumsuz duygular bizim tüm potansiyelimizi kullanarak çırpınmamıza sebep olmakta, ne gerekiyorsa yapmak üzerine bizi harekete geçirmektedir. Bunun farkında olun ve doğru şekilde kullanın.