Anasayfa » Başarı ve Gelişim » Yazılar » Potansiyelinizi 10 Katına Çıkarın
Başarı ve Gelişim İş Dünyası

Potansiyelinizi 10 Katına Çıkarın

Yapacağımız işlerdeki potansiyelimiz ve verimliliğimiz o işlerin çözülmesini ve başarıya ulaşmasını belirler. İnsan sabah uyandığında güne dinlenmiş ve enerjisini toparlamış olarak başlar ancak gün içerisinde küçük büyük birçok şeye zaman, emek, düşünce gücü harcar. Bu da beyin enerjisini gün içerisinde tüketmeye devam eder.

Zaman zaman zorlu işler, kararlar ve yapılacaklarla karşı karşıya kalırız. Bu tarz şeylerin büyüklüğü karşısında potansiyelimizin ve verimliliğimizin 10 kat daha büyük olduğunu düşünürsek nasıl olur? Küçük bir hayal kurun. Karşınızda halledilmesi gereken büyük ve zorlu bir durum söz konusu, bu durum karşısında kendinizi 10 ile çarptığınızı ya da sizden 10 tane daha olduğunu ve bu işi çözmek üzere harekete geçtiğini varsayın, nasıl olurdu?

 

Elbet her şey çok daha verimli ve başarılı olurdu. Peki nasıl olur da potansiyelimizi 10 kat artırabiliriz?

Parçalama Metodu

Halledeceğiniz o büyük problemi, işi veya kararı her neyse parçalara bölün. Resmin tamamına baktığınızda belki sizi aşacak bir şey gibi görünse de resmi küçük küçük parçalara bölün. Örneğin potansiyelinizin 10 puan olduğunu varsayalım. Halletmeniz gereken durum ise 50 puan büyüklüğünde. İşte bu durumda 100 puan büyüklüğündeki bu işi 10 küçük parçaya böldüğünüzde 10’ar puanlık 10 adet yapılacak adım var demektir. Sizin potansiyeliniz de 10 puan değerinde olduğuna göre her bir küçük parçayı başarabilecek güçtesiniz.

Burada yapılması gereken sadece tek bir küçük parçaya odaklanmak ve onu halletmek. Ancak onu hallettikten sonra bir diğer küçük parçaya geçip onu halletmeye başlamak. Böylece 10 adım sonra 100 puan gücündeki o işi başarmış olacaksınız. Hem de sadece 10 puanlık potansiyelinizle. Bu da demek oluyor ki potansiyelinizi 10 katına çıkarabiliyorsunuz.

İşin matematik kısmını geçtiğimize göre bir örnekle açıklayalım.

Örneğin bir üst kariyer basamağı için bir sonraki ay şirkette 3 kat fazla satış yakalamanız gerekiyor. Ya da projenizle ilgili bir yatırım almanız gerekiyor ancak yatırımcılar projenin sonuç getirebilme garantisini görmek istiyor. Hemen problemi küçük parçalara bölün. Daha fazla satış için ne yapmam gerekiyor? Daha fazla müşteriye ulaşmam gerekiyor. Daha fazla müşteriye ulaşmak için ne yapabilirim? İşi otomatikleştirebilecek bir yol bulabilirim.  Örneğin bir firma rehberi üzerinden sırasıyla mailleri toplar ve hepsine ilgi çekici toplu bir mail atabilirim. Toplu mail atabilmem için bir toplu mail servisi araştırmam ve nasıl kullanıldığını öğrenmem gerekir.

Tüm bu işleri telefonumdan yaparsam müşterileri dolaşırken aynı zamanda bu süreç içerisinde yeni müşterilere de mail yoluyla ulaşıyor olurum. O halde yapılması gereken ilk adım bir firma rehberi bulmak. Sadece ona odaklanarak hızlı bir şekilde harekete geçiyorsunuz. Firma rehberinden görüşebileceğiniz tüm firmaların mail adreslerini seri bir şekilde toplayıp listelemeye başlıyorsunuz. Bunu başardık. 1. adım başarılı. Sıra ikinci adımda. İkna edici bir mail metni hazırlamalıyım. Maillere kişiye özel gönderiliyormuş hissini verecek bir metin. Hemen maili okuduktan sonra size cevap vermelerini ve en azından bir görüşmeye çağırmalarını isteyecek bir metin hazırlayın. Bu da tamam.

 

Ardından mail marketing servislerini araştırmaya başlıyorsunuz. Sırasıyla telefon edip servis fiyatlarının ne olduğu ve bunu telefonunuzdan nasıl kullanabileceğinizi soruyorsunuz. Bir tanesine karar kılıp uygulamaya başlıyorsunuz. Ardından tüm bu mail trafiğini yönetirken görüşmeye çağıranlarla görüşmelere gitmeye başlıyorsunuz. Böylece ulaşabildiğiniz müşteri sayısını kat kat artırmış oldunuz. Dolayısıyla satışlarınızda da artışlar meydana gelmeye başladı.

 

En baştan olaya baktığınızda 3’de 1 satışı bile zor yaparken 3 katını nasıl yapabilirim diye düşünür ve bunu başaramayacağınıza inanabilirdiniz. Ancak sorunu parçalara bölüp her bir parçaya ayrı çözümler geliştirerek bu çözümleri teker teker uygulamak en sonunda resmin tamamını başarmanızı sağladı.