Anasayfa » Genel » Pasif Gelir Yöntemleri
Genel

Pasif Gelir Yöntemleri

Aktif gelirleriniz sizin bil fiil faaliyet göstererek kazandığınız, faaliyet göstermeyi bıraktığınız anda kazanmadığınız işlerdir.

Aktif gelir kazanırken kazandığınız gelirinizin bir kısmını size pasif gelir getirebilecek alanlarda yatırmak zenginlerin zengin olmasını sağlayan stratejidir. Peki o halde,

Nasıl Pasif Gelir Kazanılır?

Pasif gelir yaratmak için aslında birçok alan var. Bu noktada gelirinizin çok az olduğunu ve büyük yatırımlar yapamayacak biri olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak yanlış düşünüyorsunuz ayda 100 lira bile kazansanız, yatırım için gelirinizin %10’unu ayırmalısınız ve bu yatırım için ayrılan miktarlarınızı size pasif gelir getirebilecek alanlarda değerlendirmelisiniz.

 

Nereden Pasif Gelir Sağlanır?

Pasif gelir, dijital dünya ve fiziksel dünyada da birçok alanda sağlanabilir. Dijital dünyada açtığınız bir blog sitesine içerikler yazıp yayınladıktan sonra, sitenizin reklamını yapıp insanları çektiğinizde ve bu sitenizde artık çeşitli ürün ve hizmetlerin reklamlarını yayınladığınızda sizin için bir pasif gelir kaynağı olacaktır. Google Adsense sizin web sitenizde çeşitli reklamlar yayınlar ve tıklama veya gösterim başına size para kazandırır.

İddialı olduğunuz bir alanda kitap yazabilir ve yayın evlerini dolaşabilirsiniz. Kimse bastırmaz umutsuzluğuna kapılmayın. Hatalarınızı düzelterek bu yolda devam edin en sonunda anlaştığınız bir yayın evi olacaktır. Kitaplarınız siz evinizde kahvenizi içerken D&R gibi mağazalarda satılıyor ve size pasif gelir kazandırıyor olacak.

Borsa’da değerlendirebilirsiniz. Borsa’ya girmeden önce mutlaka borsanınn mantığını ve işleyişini öğrenmeli, nasıl yatırıp yapıp kazanabileceğinizi araştırmalısınız. Sonra küçük meblağlarla girip deneme yanılmalar yapmalısınız. Borsa sizlere pasif gelir getirebilecek bir alandır. Şirket hisselerine ortak oluyorsunuz ve şirketin yıllık kârından kâr payı alıyorsunuz. Ya da elinizdeki hisse senetlerinin değeri yükseldikçe satıyorsunuz.

Dükkân almak ve kiraya vermek. Bu yöntem eskilerden beri birçok Türk insanının göze yöntemidir. Ancak etkili bir pasif gelir yöntemidir. Bunun için bir sermayeniz varsa ve bu sermayenin size sürekli para kazandırmasını istiyorsanız dükkan alıp kiraya vermek güzel bir yöntemdir.

Ekipman alıp kiraya vermek. Çeşitli ekipmanlar (spor, müzik, çekim, iş) alanlarda ekipmanlar satın alıp bunları kiralayabilirsiniz. 3-4 bin liralık bir ekipmanı günlük 200-300 lira gibi ücretlere kiralayabiliyorsunuz. 1-2 ayda ekipman kendini amorti edip sizi kâra geçirmeye başlıyor.

 

Bizleri takipte kalın, hoşça kalın 🙂

 

Mustafa Coşkun

Dijital pazarlama uzmanı, eğitmeni ve bir internet girişimcisi.