Anasayfa » Girişimcilik » Yazılar » Networking Nasıl Yapılır? İş Çevresi Oluşturun
Girişimcilik İş Dünyası

Networking Nasıl Yapılır? İş Çevresi Oluşturun

Networking yani Türkçe karşılığıyla çevre oluşturma her konumdaki insanın önemle ihtiyaç duyduğu bir konu. İş dünyasında olmasanız bile networking’in önemini biliyorsunuz. Yeni bir iş bulmak ve işe girmek, iş kurmak,, halihazırdaki işimiz için yeni müşteriler edinmek gibi konuların yanı sıra aracımız bozulduğunda problemi sorabileceğimiz bir tanıdık bile aramaktayız. İşte tüm bunların hepsi birer network ihtiyacı.

 

Etrafınızda çevresi geniş insanları görebilirsiniz, bu insanlar birçok alanda daha avantajlı hareket edebilmektedir. Aşağı yukarı her konuda bir tanıdığı olan insanların işlerini daha hızlı ve etkili çözebildiklerini biliyoruz. İş dünyasında da müşteri çevreniz yoksa ve rakipleriniz geniş çevreleri vasıtasıyla iş yapabiliyorlarsa yine burada da networkingin önemini görebiliyorsunuz.

Peki Nasıl Çevre Edinebiliriz?

Çevre edinmek için çevre edinmeye çalışmak yapacağınız en büyük hata olur. Zaten bunu fark etmiş de olabilirsiniz. Çevre edinmek için çaba sarf etseniz de bunu başaramadığınızı görmüş olabilirsiniz. Çünkü içi boş ilişkiler uzak, soğuk ve anlamsızdır. İnsan doğası gereği altı boş ikili ilişkilere yanaşma eğilimi göstermez.

İnsanlara fayda sağlamalısınız. Sahip olduğunuz yetenekler neler? Sahip olduğunuz bilgiler neler? Sahip olduğunuz değerler neler? Sahip olduğunuz ve paylaşabileceğiniz imkanlar neler? tüm bunları bir düşünün. Bunların her biri diğer insanlara “karşılıksız” sunabileceğiniz değerlerdir. Sizi değerli kılan değerlerdir.

Bu değerlerinizi insanlara fayda sağlayacak şekilde, karşılıksız bir biçimde sunmaya başladığınız zaman çevre kendiliğinden oluşacaktır. İş dünyasında mı çevre yapmak istiyorsunuz? Sizin işiniz, mesleğiniz veya mesleki bilgileriniz neler? İnsanlar bunlardan nasıl faydalanabilirler. Bu noktada insanlara bunları sunmaya başlayın.

Sıfırdan belirli oluşumların içine katılmanız gerekebilir. Bu konuda sizlere harika bir uygulama tavsiyem olacak. Mobil cihazlar için uygulama mağazanızdan “Meet Up” adlı uygulamayı hemen indirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra hesap oluşturuyorsunuz, ardından ilgi duyduğunuz alanları seçiyorsunuz, ilgi duyduğunuz gruplara katılıyorsunuz. Bu sayede Meet Up sizinle ortak ilgi alanına sahip insanların etkinliklerini size öneriyor. Cihazınızın konumu sayesinde bulunduğunuz ilde düzenlenen etkinlikleri görebilir ve onlara katılabilirsiniz.

İnsanlara kartvizitinizi uzatın, telefon numaralarını alın ardından siz onlara telefon numaranızı verin. Tanışmak için ilk adımı siz atın. Bir girişimci ilk girişimi gösteren kişidir unutmayın, ilk adımı atmaktan çekinmeyin. Kendinizi çok kısa tanıtın ve karşınızdakine sorular sorun. Soru sormak karşıdakinin kendisini size açmasını sağlar, arada bağ kurar. Böylelikle siz de onu yakından tanırsınız. Sorduğunuz sorulara göre ona nasıl fayda sağlayabileceğinizi bulabilirsiniz ve ona bu konuda yardımcı olabileceğinizi belirtin.

Unutmayın networking tohum gibidir, şimdi ekmeye başlarsanız belli bir süre sonra meyvelerini toplayabilirsiniz. 1 günde, 1 ayda çevre yapabilmeyi beklemeyin ama şimdiden sosyal yatırımlarınızı da yapmaya başlayın.