Anasayfa » Başarı ve Gelişim » Yazılar » Neden Başarısız Oluyorum?
Başarı ve Gelişim Girişimcilik

Neden Başarısız Oluyorum?

Eğer siz de kendinize neden başarısız oluyorum diye soruyorsanız ve bir girişimde bulunmanıza rağmen henüz düzenli bir kazanç elde edemiyorsanız doğru yazıyı okuyorsunuz 🙂

Aslında şu an yaptığınızın tam tersini yapmanız gerekirdi. Doğrudan başarılı olsaydınız o zaman kendinizi “Neden başarılı oluyorum” diye sorgulamanız gerekirdi. Çünkü normal olan; bir amaç etrafında sarf edilen çabanın başlarda başarısızlık getirmesidir. Asıl anormal olan ise ilk denemede başarı yakalamaktır. Bütün ünlü girişimcilerin ve zengin isimlerin hayat hikayelerini okuyabilirsiniz. Geçmişleri onlarca, yüzlerce başarısızlıkla dolu.

Çünkü başarı gelirken önce başarısızlık sinyallerini gönderir size. Eğer başarısızlık sinyallerini almışsanız bilinki başarı gelmek üzere yola çıkmış demektir. Başarısızlıkların hemen arkasından başarının geleceği yaşamış olduğunuz başarısızlıklardan kesin bir şekilde bellidir.

Ancak ilk denemede başarılı olmuşsanız kendinizi gerçekten sorgulayın. Çünkü ya sahte bir başarı olabilir ya da kısa süreli bir başarı olabilir.

Girişim üzerinden örneklendirmeye devam edersek tek denemede binlerce dolar para kazandığınızı görürseniz kendinizi olağan dışı birşey meydana geldiği için sorgulayın ve daha da dikkatli olun. Çünkü bu binlerce doların kısa bir süre sonra patlak verip hayatınızı terk edebilme ihtimali yüksektir.

İnsan başarısızlıklar sonucu başarıyı öğrenir ve başarı kalıcı hale gelir. Bir binayı dikmek örneğin 1 sene süre alıyorsa, siz o binayı eğer 1 ayda dikebilmeyi başarmışsanız durun kendinizi sorgulayın, dikkatli olun. Ufak bir fırtınada bile o bina yıkılabilir, güvenmeyin. Çünkü temel atmadan hızla duvarları çıkmış olabilirsiniz.

Eğer başarısızlıklar yaşıyorsanız doğru yolda olduğunuzu bilin. Başarısızlığın sebebini irdeleyin ve bir sonraki denemede daha farklı bir yol izleyin. Bu da başarısızlığı avantajınıza kullanmanız anlamına gelir.