Anasayfa » Dijital Dünya » Yazılar » Küçük İşletmeler İçin İnstagram İpuçları
Dijital Dünya İş Dünyası

Küçük İşletmeler İçin İnstagram İpuçları

Ürün ve hizmetlerini internet üzerinden insanlara ulaştırmada instagram’ın rolü çok büyük. Bu noktada büyük markalarla birlikte küçük ve yerel işletmelerin de uygulayabileceği etkili instagram yöntemleri bulunuyor.

Zamana Dikkat Edin

İnstagram’ı kullanan kitlenin en yoğun olduğu saatlerde paylaşım yapmalısınız. Bunun için saat 18:00 ile 20:00 arası en uygun saattir.  Bu saatlerde insanlar gün içerisindeki iş ve okullarını tamamlayarak eve dönmüş oluyorlar ve instagramda online olan kişi sayısı ve süresi artıyor.

zamanlama için buffer, onlypult gibi araçları kullanabilirsiniz.

Etkileşimli İçerikler Paylaşın

Tahmin ediyorum ki çoğunlukla ürün ve hizmetlerinizin duyurusunu yapar nitelikte içerikler paylaşıyorsunuz. Ancak kimse sizin sürekli ürün ve hizmet duyurularınızı görmek için takip etmek istemez. Ara ara ürünlerinizin ve hizmetlerinizin bulunduğu alanda insanlara bilgi verici ve ipucu niteliğinde paylaşımlar yapmanız. Daha da önemlisi insanları etkileşime sokmanız. Paylaştığınız içeriğe yorum atmalarını sağlamalısınız. Bunun için içeriği yorum atacakları şekilde oluşturmalısınız. Yani insanlara cevaplamak isteyecekleri birşey sorabilirsiniz. Ya da 2 seçenek sunup sizin tercihiniz hangisi olurdu? gibi yorum yapmaya yönlendirebilirsiniz.

Etkileşim oranlarınızı artırmanız, sonraki paylaşacağınız içeriklerin daha fazla kişiye ve özellikle etkileşime girenlere öncelikli olarak ana sayfalarında karşılarına direkt olarak çıkmasını sağlar.

Hashtag Kullanımına Dikkat Edin

Hashtag kullanmak önemlidir. Ancak burada daha fazal kişi görsün düşüncesiyle en çok kullanılan hashtagleri (sizinle alakalı değilse) kullanmayın. İnstagood, tbt gibi hashtagler popüler hashtagler. Fakat oto yıkama sayfası için alakasız hashtagler. Bunun yerine sektörünüzün hitap ettiği kitlenin ilgilenebileceğini düşündüğünüz hashtagleri etiketleyin. Oto yıkama için bu; “araba, sahibinden, pastacila, bakım, otomobil, rentacar, galeri, arabam, otobakim, arabalar” tarzında hashtagler olabilir.