Anasayfa » Dijital Dünya » Yazılar » Kobilere YouTube Reklam Hizmeti Verin
Dijital Dünya Online İşler

Kobilere YouTube Reklam Hizmeti Verin

Dijital girişimcilik üzerine kendi işini yapmak isteyenler için güzel fikirlerden bir tanesi daha. Kobi ve orta ölçekli işletmelere YouTube üzerinde yayınlanacak reklam işlerini almak.

Bilindiği üzere televizyon reklamları her geçen gün etkisini kaybetmesiyle birlikte fiyatları da oldukça uçuk seviyede. Kobi ve orta ölçekli işletmelerin bütçeleri reklam harcaması anlamında haliyle televizyon reklamlarına yetmeyeceği ya da yerel gazetelere harcayacakları bütçe karşılığında sayfa reklamlarından verim alamayacakları nedeniyle reklam anlamında pek bir faaliyet gösteremiyorlar.

Bu noktada YouTube vide reklamları kobiler ve orta ölçekli işletmeler için oldukça etkili bir yöntem. Örneğin Ankara ya da İstanbul’un sadece bir ilçesinde ya da komple Ankara ya da İstanbul’a hizmet veren orta ölçekli bir işletmeyi baz alırsak;

Oto pasta cila bakım servis, cafe, club, ev dekorasyon ve tadilat gibi alanlarda işletmelere ulaşılabilir. İşlerini ve hizmetlerini sunacakları çekici bir kampanyayla etkileyici şekilde bir video reklam haline getirip bunu da YouTube üzerinde sadece İstanbul ya da Ankara (İşletme bölgesine göre) bulunan kişilere yayınlayacağınızı ve bu insanlara defalarca karşılarına çıkarıp yayınlayarak onlarda marka bilinirliği ve farkındalık yaratabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Örnekler gösterebilir ve kendilerine kartvizitinizi verebilirsiniz. Sadece bu alanda faaliyet gösteren bir ekip olduğunuzu belirtebilir niş alandaki uzmanlığınızla dikkat çekebilirsiniz. Video uzunluğuna ve türüne göre değişiklik göstermekle birlikte örneğin 2 bin liraya anlaştığınız bir iş için bu bütçenin örneğin 400 TL’sine sadeceon veya bionluk gibi platformlardan video reklamı hazırlatabilirsiniz. 600 TL’lik bir YouTube reklam bütçesi ayırarak da YouTube üzerinde hedeflediğiniz bölge ve demografik yapıdaki ilgi alanlarına uygun kişilere bu reklamı 1 ay veya 2 ay  boyunca (reklam durumuna göre) gösterebilirsiniz. Bunun için yalnızca AdWords panelinden etkili YouTube reklamı vermeyi ve yönetmeyi öğrenmeniz sizin için yeterlidir. Toplamda 1.000 TL’lik bir gideriniz oldu. Geriye kalan 1.000 TL ise hizmet kârınız olacaktır.

Güzel bir reklam videosu, etkili bir YouTube reklam yönetimi ve ayarlandırmalarıyla 2.000 TL’lik yatırımı karşılığında sonuç alamayacak hiçbir işletme yoktur.

Hemen planlamanızı yapabilir ve harekete geçebilirsiniz  🙂

AdWords’ten etkili reklamlar vermeyi öğrenmek için Google Ads/AdWords Uzmanlığı Online Eğitimimize göz atabilirsiniz.