Anasayfa » Dijital Dünya » Yazılar » İşletme Sayfaları İçin Takipçi Satın Alınır Mı?
Dijital Dünya İş Dünyası

İşletme Sayfaları İçin Takipçi Satın Alınır Mı?

İşletmelerin sosyal medya sayfalarını yöneten bir sosyal medya uzmanıysanız ya da kendi işletme/markanız var ve sosyal medya sayfalarını yönetiyorsanız, takipçi kitlenizi artırmak için birçok şey düşünebilirsiniz.

Her geçen gün artan instagram takipçi satışları, facebook takipçi ve beğeni satışları popüler hale gelmekte. Kimisi takipçi satın almaya tamamen karşıyken kimisi de takipçi satın almayı başlangıç aşaması için gerekli görmektedir.

Peki Doğrusu Nedir?

Bir işletmenin sosyal medyadan beklentisi, hedefi yeni müşteriler edinmek ve satışa dönüştürmek ise takipçi satın almanın tamamen yanlış olduğunu belirtebilirim.

Ancak bir işletmenin sosyal medyadan beklentisi ve hedefi dijital dünyadaki varlığını güçlendirmek, marka imajını güçlendirmek ise takipçi satın almak doğru bir hamle olabilir.

Örneklendirmek gerekirse bir tekstil markası sosyal medya üzerinden sipariş almak isteyip takipçi satın alarak sayfa kitlesini artırdığında satın alma sonucunda gelecek olan takipçiler; bot hesap, fake hesap, gerçek hesap karışık olacaktır ve ilgi alanı olsun olmasın tüm profilleri takipçi olarak çekecektir. Bu durumda bot ve fake profillere satış gerçekleştirilemeyeceği gibi daha iyi bir ihtimalle gerçek kişi olmasına rağmen sayfanıza ilgi duymayan diğerlerine de satış gerçekleştirmek güç olacaktır.

Ancak bir gayrimenkul şirketi sosyal medyayı henüz etkili yönetememiş bir markaysa, sosyal medya üzerinden doğrudan ev satışı gerçekleştirmek gibi bir amacı yoksa ama en azından sosyal medyada ve dijital dünyada güçlü bir marka olarak görünmek istiyorsa takipçi satın alabilir. Potansiyel müşteri olarak sayfasına girdiğiniz gayrimenkul şirketinin sayfasını yalnızca 100 kişinin beğendiğini gördüğünüzde ister istemez marka imajı gücü kafanızda düşecektir. Bu durumda alınacak olan 40 bin takipçi o markanın sayfasını “40 bin kişi beğenmiş demek ki bilindik ve iyi bir marka olabilir diğerlerine göre” hissini yaratacaktır.

 

Sonuç olarak takipçi satın alma kararınıza nihai amacınızın ne olduğunu göz önünde bulunndurarak karar vermeniz en doğrusu olacaktır.