Anasayfa » Dijital Dünya » Yazılar » İnternetten En İyi Müşteri Bulma Yöntemi
Dijital Dünya Online İşler

İnternetten En İyi Müşteri Bulma Yöntemi

Ürün ve hizmetleriniz için ya da markanız ve işletmeniz için internet üzerinden yeni müşterilere ulaşmak istiyorsunuz.

Bunu hepimiz istiyoruz 🙂

Peki bunun için neler yapıyoruz?

Aklımıza ilk gelen yöntemlerden biri ücretli reklam çalışmaları yürütmek. Bunlara örnek vermek gerekirse;

Facebook ve İnstagram reklamları, YouTube veya Google AdWords reklamları gibi. Ancak reklam çalışmalarında eğer sistemi tam anlamıyla kuramazsanız harcadığınız reklam maaliyeti kâr oranınızı geçecektir. Yani reklama harcadığınız aylık 500 lira bütçe sonrasında sadece 4 satış yapabiliyorsanız ve her satış size 100’er lira kâr getiriyorsa 500 lira karşılığında 400 lira kazanmış oluyorsunuz ve 100 lira zararda kalıyorsunuz. Bu noktada reklam sistemini çok iyi oturtup bütçeli reklamlarda başarı için 1’e 2 kazanmak gerekir. 500 liralık reklam harcaması sonrasında en az 800 TL’lik bir kazanç elde ediyor olmanız gerekmektedir. Ancak bu her zaman ve her ürün için geçerli olamayabiliyor ne yazık ki.

Peki başka neler yapıyoruz?

İnfluencer Marketing çalışmaları yürütebiliyoruz. Hâli hazırda yüksek takipçisi olan sosyal medya sayfalarında sizin ürün ve hizmetlerinizin reklamını yapmaları için ücret ödüyorsunuz ve sizin reklamınızı ürün ve hizmetlerinizi tavsiye eder nitelikte takipçilerine tanıtıyor. Burada sayfanın ya da fenomenin takipçileriyle arasındaki güven ve samimiyet bağından da yararlanmış oluyoruz. Ancak bir önceki maddede belirttiğim maaliyet ve kazanç orantısı burada da istenilen sonucu her zaman veremeyebilir.

Eğer tüm bu çalışmalar sonrasında kârınızı geçen bir maaliyetiniz söz konusuyla makalenin başlığında da belirttiğim gibi “İnternetten En İyi Müşteri Bulma” yöntemine başvurabilirsiniz. En iyi lma sebebi maaliyetsiz olması ve gerçekleşecek herhangi bir satışın doğrudan kâr getirecek olmasıdır.

Peki Bu Nasıl Olacak?

İnstagram’ın potansiyelini kullanarak bu mümkün. İnstagram platformu diğer tüm sosyal medya platformlarına kıyasla insanlara ulaşma olanağı çok daha kolay olan bir platform. Facebook, YouTube ya da Web siteniz aracılığıyla belirli kitlelere ulaşmanız biraz daha fazla emek ve zaman alırken bu İnstagram’ın diğerlerinden farklı yapısı sayesinde çok daha kolay olmaktadır.

İnstagram üzerinde uygun ve güçlü hashtagler ile paylaştığınız satış duyurunuz binlerce insan tarafından görülmektedir. İlgili ürün ve hizmetlerinizin bulunacağı sayfada o alanda insanlara fayda sağlayacak içerikler paylaşmanız ve arada satmak istediğiniz ürünü tanıtmanız insanların sizi takip etmesini sağlar. Hashtaglerinizle sizi keşfederler ve ardından paylaştığınız ilgi çekici ve faydalı içerikleriniz sayesinde sizi takip ederler. Bu sahip olduğunuz kitleye ara ara paylaşacağınız ürün duyurularınız ise reklamdan daha fazla satın almaya teşvik edici olmaktadır.