Anasayfa » Dijital Dünya » Yazılar » Facebook Reklamlarıyla Neden Satış Olmuyor?
Dijital Dünya

Facebook Reklamlarıyla Neden Satış Olmuyor?

Facebook reklamları neden başarısız oluyor? 

Eğer facebook üzerinde ürün veya hizmet satmak üzere reklam verdiyseniz ve satış gerçekleşmediyse facebook reklamlarıyla neden satış gerçekleşmiyor diye düşünmüş olabilirsiniz.

Bunun en temel sebebi Facebook business manager üzerinde Facebook Piksellerini kullanmamış olmanızdan kaynaklanabilir. Eğer Facebook piksellerini kullanarak reklam çalışması yürütmüyorsanız vermiş olduğunuz reklamlar boşa gidecektir. Tabii bahsettiğim Facebook veya İnstagram’da reklam verdikten sonra reklama tıklayan kişiyi web sitenize yönlendiriyorsanız. Eğer web sitenize yönlendirmiyorsanız piksel kullanımına gerek yoktur.

Facebook Piksel Ne İşe Yarar?

Facebook pixel size verilen bir koddur. Bu kodu kopyaladıktan sonra müşterilerinizin tıkladığında yönleneceği web sitesinin header kodları içerisine yapıştırırsınız. Ardından pikseli sitenize kurmuş olursunuz. Yani Facebook reklam hesabınız ile web sitenizi birbirine bağlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra vereceğiniz reklamlarda Facebook web sitenize giden kişilerin kimler olduğunu, web sitenizde ne kadar vakit geçirdiklerini, kimlerin ilgilenip kimlerin ilgilenmediğini test edip kaydetmeye başlar. Böylece pikseller sayesinde sizin ürün veya hizmetinizle doğrudan ilgilenecek ve satın alma potansiyeli yüksek olan kişilere reklamlarınızı göstermeye başlar sadece. Çünkü bu kişileri analiz etmiştir artık.

Facebook pikselleri kullanarak reklam vermeniz gerektiğini kesinlikle tavsiye etmekteyim.