Anasayfa » Başarı ve Gelişim » Yazılar » En İyi Çalışma Planı Yöntemi
Başarı ve Gelişim İş Dünyası

En İyi Çalışma Planı Yöntemi

Projelerinizde veya orta çaplı yapılacak hedeflerinizde gideceğiniz yol haritanızı nasıl hazırlıyorsunuz?

Günlük yapılacaklar listesinden farklı olarak bu bahsedeceğim yöntem aslında bir yol haritasıdır. Size Algoritmik Çalışma sisteminden bahsedeceğim.

Peki buna gerek var mı?

Gerek var çünkü; bir hedefe doğru ilerlerken yapmanız gerekenleri yaparken belli başlı yapacaklarınızı tamamladığınızda ilerlemeye nasıl devam edeceğiniz konusunda sizi yönlendirici olmaktadır. Aynı zamanda projeniz veya yaptığınız işler başarısız olduğunda afallamanızı, motivasyonunuzun düşmesini veya başarısızlık sonrasında nasıl hareket etmeniz gerektiğini size söyler. Aksi takdirde başarısızlık psikolojisiyle devamında nasıl hareket etmeniz gerektiğine doğru şekilde karar veremezsiniz çoğunlukla.

Algoritmik Çalışma Sistemi

Bu yöntemle boş bir kağıt alın ve öncelikle sonuç olarak ulaşacağınız hedefinizi kağıdın sonuna yazın. Ardından bu hedef için atacağınız ilk adım nedir bunu belirleyip kağıdın en başına yazın. Şimdi aradaki bu boşluğu algoritmik bir haritayla dolduracağız. Peki nasıl?

Atacağınız ilk adım sonrasında diğer ikinci adım nedir. Bir ok işareti çizin ve altına da o adımı yazın. Yazacağınız her bir adım yapacaklarınızın birer detaylı maddeleridir. Sonrasında bu adımlarınız başarılı olursa bir sonraki aşamada ne yapacaksanız bunu sağa veya sola doğru bir ok çizerek okun yanına başarılı yazıp okun ucuna ise başarılı olduğunda ne yapacağınızı yazın. Ardından aynı hizada öteki tarafa ise başka bir ok çizin ve yanına başarısız yazın. Okun alt ucuna ise başarısız olduktan sonraki yapacağınız aşamayı yazın. Bir önceki adımınız başarısız olursa çözümünüz nedir? Nasıl devam edebilirsiniz, öncelikleriniz nedir buna göre yazabilirsiniz.

Başarılı ve başarısız sonuçların da altlarına ikişer ok çizin. Birer başarılı ve birer başarısız oklar. Her bir okun altına da o adımda ne yapacağınızı yazın. Bu şekilde hiyerarşik bir yapıda kağıdın en altına kadar inin. En son hedefe ulaştırın tüm okları. Hepsi başarısız gittiğinde hangi sonuca ulaşacaksanız ve bu noktada ne yapacaksanız onu da planlayıp bir çıkış noktasıyla tamamlayın.

İşte bu algoritmik haritanız size başarısız olduğunuzda ne yapacağınızı her bir adım sonrasında başarısızlıkların her birinde birer B planınızın olmasını sağlar. Bu süreçte tıpkı bir robot gibi sadece algoritmanızda neler yazıyorsa sırasıyla onları gerçekleştirirsiniz. Başarılı olursanız başarılı olan yoldan devam edip sonraki yapacağınızı yaparsınız.

Faydalı olması dileğiyle…