Anasayfa » Yazılar » İlham Kaynağı » Diploma tek başına önemli değil ! (Murat Goldştayn – Remax Bölge Direktörü)
İlham Kaynağı

Diploma tek başına önemli değil ! (Murat Goldştayn – Remax Bölge Direktörü)

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz? Murat Goldştayn kimdir?

Girişimci ve kişisel gelişim konularına inanan, faydalı girişimler kurmak isteyen bir kişiyim. Hem girişimci hem yatırımcıyım. Bunun dışında spora meraklıyım. Fütürizm derneğine üyeyim. Robot ve teknolojiye meraklıyım.

Remax’da ana konumuz ise girişimciler yaratmak. Hem franchise vererek hem de bizim franchiselerimizdeki gayrimenkul danışmanlarını kullanarak insanların kendi geleceklerini belirleyebileceği bir sistem kurmak. Remax’da da bunu yapıyoruz.

   Murat Bey, hayatta herkesin bir başarı hikayesi olduğuna inanıyoruz , sizin başarı hikayeniz nedir?

97 senesinde bir araştırma yapmıştım. Türkiye’nin geleceğinde ne gibi meslekler var, uzun vadeli ne gibi işler kurulabilir, en büyük iş adamları nereden çıkacak diye bir araştırmaydı. Hem bunları araştırıyordum  hem de danışmanlarla, profösörlerle iletişim içindeydim. 70 -80 kadar kişiyle konuşmuştum, 15 -20 tane fikir çıkmıştı. Onlara siz ne iş kurardınız, ne yapardınız gibi sorular yöneltmiştim. Şirketleri de tanımıyordum. Arayarak, tanıdık bularak görüşmelere gidiyordum ve insanlar ilginç bir şekilde kabul ediyorlardı. Bir sürü fikir çıkmıştı ve bunlar arasından bazı fikirleri eledim.

Fikirlerden biri internette bir iş bulmaktı diğeri gayrimenkul alanında iş kurmaktı. Türkiye, internet alanında daha yolun başındaydı. Gayrimenkul sektöründe ne yapılır, nasıl geliştirilir diye araştırmaya başladım ve en sonunda da bu iş yalnız mı yapılır dünya çapında bir markayla mı yapılır derken Remax’a denk geldik ve çok kolay bir şekilde iş başladı. 97 ekimde başladık ve sonra franchise yapmaya başladık. Franchise verdikçe de istikrarlı bir şekilde büyüdük. Tabiki ilk bir kaç yıl çok çok zordu. Gayrimenkul sektöründe kimse bu markayı da tanımadığından 200  kadar kişi bu işin gereksiz bir iş olduğunu söyledi ve franchise almak istemedi.

Ofisimizde çalışanların yüzde 90’ı üniversite menzunu. Herkesin eğitimli olması fark yaratmaya başladı. En yükseklerde olacaksan eğitimli olacaksın veya kendini geliştirmeye açık olacaksın diye düşündük hep. Aşağı yukarı her ay eğitimlerimiz de var. Hem satışa hem de yönetime yönelik eğitimlerimiz bulunmakta. Böylece sektörün okulu olmaya başladık.

   İleride gayrimenkul alanında eğitim veren bir kurum olmak istiyor musunuz?

Evet ileride gayrimenkul akademisi kurmak gibi bir düşüncemiz var; ancak şimdilik kendi bünyemize eğitim veriyoruz, ancak ona yetişebiliyoruz. Hem gayrimenkul danışmanı yetiştirmek hem de dışarıya yönelik bir şeyler yapmak istiyoruz. İleride hem online hem fizksel olan gayrimenkul üniversitesi, akademisi kurmak istiyoruz.

Şu anda Remax’in Üniversiteler arasında etkili olduğunu düşünüyor musunuz?

Bizim mezun olmuş ve yaşı biraz daha ilerlemiş kişilerle gayrimenkul danışmanı yapabilecek yaş ortalamasının 30’un üstü. Dolayısıyla üniversite ya da öğrenciler arasında etkili değiliz.

 Yeni kuracağınız sistemde öğrencileri mi baz alacak mısınız?

Burada yeni öğrenciler olabilir. Gayrimenkul sistemini öğrenecekler  ve gayrimenkul eğitimi alacaklar. Çünkü biz de oldukça bir eğitim kadrosu var.

   Gayrimenkul sektöründe ilgi duyan öğrencileri kendi bünyenize katmayı düşünüyorsunuz herhalde?

Doğru. Şimdi bu sektörde çok büyük bir gelecek var. Bu sektörde işin çok başındayız.

 Peki Murat Bey siz üniversite yılllarınızda çalıştınız mı?

Evet çalıştım. Başta kumaş satan bir firmada çalıştım. Ondan sonra da telefon kartı satmıştım. Bilgisayar alıp sattım. En çok bundan kazandım.

 Herhalde bilişime ilginiz vardı?

Evet merakım var. Aynı zamanda yeni teknolojilere de merakım var. Üniversitedeyken de eski bilgisayar alıp satardım.

 Okurken çalışmanın size getirileri neler oldu?

Tecrübe oluyor doğal olarak. Pratik yapmak çok önemli, yeni fırsatları görüyorsunuz. İnsanın kendi parasını kazanması güzel bir şey.

Sizin üniversite hayatınızada kariyer hedefleriniz neydi, bu hedefe ulaşmak için neler yaptınız, remax aklınızda var mıydı?

Yoktu. Sadece kendi işimi nasıl kurarım düşüncesi vardı. Liseden itibaren nasıl büyük işler yapabilirim diye düşüncelerim vardı. Remax araştırma sonucu çıkmış bir şey. Üniversiteden mezun olduktan 6 ay sonra çıktı bu karar.

  Peki okul ya da kariyer hayatınızda keşke dediğiniz olaylar oldumu Murat Bey?

Amerika’da IOWA State Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği bölümünde okudum. University of Southern California’da girişimcilik okudum. Girişimcilik alanında dünya sıralamasında ilk üçtedir. Girişimcilik o zamanlar gelişmekte olan bir sektördü. Belki o zamanlar internete daha çok odaklanabilirdim. California’dayken internet daha yeni başlıyordu belki o zamanlar kurabilirdim. İnternet sektörüne o zamanlar girmek olabilirdi.

   Peki üniversite öğrencilerine son olarak ne söylemek istersiniz? Biliyorsunuz Türkiye’de üniversite okumak tek başına yeterli olmuyor. Firmalar eleman bulamamaktan yakınırken üniversite öğrencileri de iş bulamamaktan yakınıyor. Sizce bu çelişki nerden kaynaklanıyor?

Bence üniversite öğrencisi mezun olduktan sonra başka ülkeler görsün. Girişimcilik deneyimleri olsun. Çünkü şu anda bu çok kolay, internetten de yapılıyor. Bir de kendilerine örnek alabilecekleri birini bulsunlar; mentor bulsunlar.

Üniversitedeyken aktif olan öğrencileri istiyorsunuz ve bunu tavsiye ediyorsunuz, peki diploma sizin için önemli mi? 

Hayır. Biz daha çok o insanın ne yapmak istediğine bakıyoruz. Kendini geliştirmek istiyor mu, hedefi varmı diye. Çünkü kendini geliştirmek isteyen insan internetten bir çok şey bulabiliyor. Diplomanın tek başına hiç kimse için önemli olacağını sanmıyorum. Bilgi ya da kendini geliştirmeye açık olmak daha iyi.

   Üniversite gençlerine son olarak ne söylemek istersiniz?

Hiç olmadığı kadar fırsat var, kendilerini geliştirsinler. Korkmalarına gerek yok. Karamsar olmasınlar. Kararlı olsunlar ne istediklerini bilsinler,staj yapsınlar. Düzgün, güvenilir çalışkan, kendini geliştirmeye açık  insana her firmanın ihtiyacı var sonuçta. Böyleyseler her zaman iş var.

Mustafa Coşkun

Dijital pazarlama uzmanı, eğitmeni ve bir internet girişimcisi.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın